Artykuły i poradniki Onkologia:
Uniwersytet Medyczny w Łodzi planuje uruchomienie ośrodka onkologicznego
M-S-M
Kilka słów:
Uniwersytet Medyczny w Łodzi ubiega się o 210 mln zł unijnego dofinansowania na uruchomienie Akademickiego Ośrodka Onkologicznego. Według władz uczelni, inwestycja pozwoliłaby na poprawę wyników leczenia chorych na nowotwory w Łódzkiem.
Podwójne uderzenie w raka piersi
M-S-M
Kilka słów:
Leczenie nowotworów piersi jest trudne, Angelika Kaczyńska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego sprawdza, czy można łączyć komercyjnie stosowane leki z naturalnymi substancjami aktywnymi biologicznie. To szansa nie tylko na poprawę skuteczności terapii, ale też na ograniczenie skutków ubocznych, takich jak gorączka, wymioty czy uszkodzenia mięśnia sercowego.
Profilaktyka onkologiczna, czyli jak się chronić przed rakiem
A
Kilka słów:
Przyczyny powstawania raka są często nieznane, ale istnieje wiele czynników, które wpływają na jego wystąpienie. Warto wykonywać badania profilaktyczne, zwłaszcza dlatego, że mogą ocalić życie.
SUKCES PRACODAWCÓW RP W KSZTAŁTOWANIU POLSKIEJ POLITYKI ZDROWOTNEJ
M-S-M
Kilka słów:
W trakcie środowego posiedzenia Komisji Zdrowia posłowie przyjęli ustawy z pakietu onkologiczno-kolejkowego. – W pierwszej kolejności omawiana była zmiana ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych, co do której wnieśliśmy szereg uwag – przypomina Wiceprezydent Pracodawców RP, Andrzej Mądrala.
Sprawdź, czy zachorujesz - genetyka onkologiczna.
M-S-M
Kilka słów:
Badania genetyczne pozwalają wykryć zagrożenie nowotworowe na kilka lub kilkanaście lat przed pojawieniem się objawów klinicznych, zwiększając przez to szanse skutecznej profilaktyki.
Biegiem na badania!
M-S-M
Kilka słów:
ING Życie wraz z twórcami ogólnopolskiej kampanii społecznej „Rak to się leczy” organizuje cykl biegów charytatywnych. W czterech miastach Polski będzie można zamanifestować stosowanie jednej z zasad profilaktyki – aktywności sportowej – a także wesprzeć szczytną inicjatywę. Start już 14 czerwca br. w Zielonej Górze.
Eksperci: rak płuca to kilkadziesiąt różnych nowotworów
M-S-M
Kilka słów:
Rak płuca, najczęstszy nowotwór złośliwy, jest grupą kilkudziesięciu chorób o odmiennej biologii i cechach genetycznych – przekonują eksperci w rozmowie z PAP. Ich zdaniem terapie dobierane na tej podstawie będą przyszłością leczenia zaawansowanego raka płuca.
Bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek Warszawy
M-S-M
Kilka słów:
7 czerwca br. mieszkanki Warszawy będą mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne. Specjalny mammobus pojawi się w miasteczku zdrowia organizowanym w ramach kampanii „Rak. To się leczy!” w trakcie pikniku „Złote Przeboje na wakacjach” na warszawskim Ursynowie. Badania będą wykonywane w godzinach 10-18. Sponsorem akcji profilaktycznej dla kobiet jest ING Życie.
Rak Trzustki – cichy zabójca?
M-S-M
Kilka słów:
Trzustka odpowiada za niezwykle ważne i istotne czynności, a dolegliwości spowodowane jej chorobami mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Ale czy wiemy o trzustce wystarczająco dużo, by prawidłowo o nią dbać?
Aplikacja informatyczna dla onkologów
M-S-M
Kilka słów:
System informatyczny, który wspierałyby lekarzy w ich codziennej praktyce klinicznej, tworzy dr Iwona Ługowska z warszawskiego Centrum Onkologii oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Prototypowa aplikacja ma wspomóc indywidualizację leczenia chorych na nowotwór przewodu pokarmowego.